6.1
8 votes
Polda

Polda

Prima 2016

Commissioner Michal Bříza was shot in the head in 1995 during a crackdown on the Russian-speaking mafia. As a result of his injuries, he fell into a coma, from which he woke up twenty years later in 2015, to the time of touch phones, Facebook, navigation, DNA tests and also the ubiquitous smoking bans.

Popular TV Watchlist All running TV shows Probihajici Watchlist SERIALY Spolecne serialy Watchlist Recommended TV Shows TV Shows Rating 65+ All TV Show TV all Must Watch Movies 1 Mdb Series /inactive/ TV Must Watch List Reasonable List - IMDB: 50 to 100 Mega List TV Shows2 Policejní filmy a seriály all in german series user rating 70 plus TV

The 10 Best Episodes of Polda

Polda - S3E7

#1 - Šikana

8.70

Season 3 - Episode 7

Před gymnáziem našli mrtvou sedmnáctiletou studentku Dianu. Zřejmě jí někdo vystrčil z okna. Podezření ihned padne na její kamarádku Romanu, jejíž nahé fotky někdo z Dianina telefonu nahrál na internet. Ta ale tvrdí, že byla během incidentu doma. Michal se během případu probírá z těžké kocoviny. Snaží se vypátrat majitelku červené podprsenky, kterou u sebe našel ráno. Když prý šla Táňa brzy domů, tak kdo mu zanechal takovou zářivou stopu? A jak to, že má jeho kolega Mráz u sebe kalhotky stejné barvy?

The episode was rated from 10 votes.

Polda - S3E5

#2 - Samí zrádci

8.00

Season 3 - Episode 5

Na Starém městě nalezli zavražděného policistu. Jde o muže ze stejného oddělení, jako jsou Michal s Andrejem a ti mají zakázáno na případu pracovat. Mrtvý policista je totiž už nějakou dobu podezíraný z braní úplatků a s ním i všichni ostatní z oddělení. Šlo ale vrahovi opravdu o to, vyhnout se podezření z korupce? A zvládnou Michal s Andrejem jen stát a přihlížet se založenýma rukama, jak někdo řeší jejich případ? Nebo se jako obvykle rozhodnou vzít případ do vlastních rukou?

The episode was rated from 12 votes.

Polda - S3E6

#3 - Jed v srdci

8.00

Season 3 - Episode 6

Jako překvapení na rozlučce se svobodou byla připravená barmanská show. Nikdo však nečekal, že se před zraky nevěsty i všech jejích kamarádek skácí pozvaný barman k zemi mrtvý. K případu jede Michal tentokrát bez Andreje, protože ten se musí postarat o svou těhotnou přítelkyni. Na jeho místo usedá šéf Fišer, který se tak s Michalem vrací do doby, kdy ještě vraždy řešili spolu. Kdo měl tu kuráž otrávit barmana přímo na večírku? A zvládne Fišer pozici vyšetřujícího policisty v terénu, když už tolik let jenom sedí v kanceláři?

The episode was rated from 11 votes.

Polda - S4E4

#4 - Episode 4

7.93

Season 4 - Episode 4

The episode was rated from 14 votes.

Polda - S4E11

#5 - Episode 11

7.73

Season 4 - Episode 11

The episode was rated from 11 votes.

Polda - S5E6
#6 - Episode 6
7.70
Season 5 - Episode 6

The episode was rated from 10 votes.
Polda - S5E7
#7 - Episode 7
7.70
Season 5 - Episode 7

The episode was rated from 10 votes.
Polda - S4E10
#8 - Episode 10
7.60
Season 4 - Episode 10

The episode was rated from 10 votes.
Polda - S4E6
#9 - Episode 6
7.58
Season 4 - Episode 6

The episode was rated from 12 votes.
Polda - S4E14
#10 - Episode 14
7.58
Season 4 - Episode 14

The episode was rated from 12 votes.

Last updated: jan 12, 2022

Search for TV shows...

About Me

I am Sophie and this is my website.

A little about me 👋 I am a marketing student in Paris. I love spending afternoons with friends in a cafe or a park.

But more than anything else, I love watching (.. binging…) series on my computer on rainy Sundays or any sunny day for that matter 🙈

I must have watched hundreds of shows by now, from romance to science-fiction series. Often I like to go back to a show I enjoyed. But I don’t feel like watching it all over again…

I created this website so myself and others could find the best episodes of our favourite shows. As of today, I have about 1,000 shows on the website with votes and rating coming from fans.

Hopefully, you can join me from your sofa and enjoy some nice TV!

- Sophie ☕️🍰